Gázkeverékek összetétele
A gázkeverék összetételét az azt alkotó különböző komponensek aránya határozza meg. Különböző mértékegységek használhatók a koncentráció meghatározásához. Ilyen dimenzió nélküli mértékegység lehet a % vagy ppm, hiszen ezek nyomástól és hőmérséklettől függetlenek. A térfogat arányt és tömegkoncentrációt is gyakran használják. Ezeket a nyomás- és hőmérséklet-független mértékegységek standard körülményekre (0°C and 1013 mbar) vonatkoznak. Az egyik mértékegységről a másikra történő átváltáshoz a Messer az EN ISO 14912 szabványon alapuló szoftvert használ.
A gázkeverék előállíthatóságát kémiai, fizikai és biztonságtechnikai szempontok korlátozzák. Így például oxidáló és éghető komponenseket tartalmazó gázkeverékeket csak szigorúan szabályozott keretek között lehet előállítani. A Messer szakértői minden először készített gázkeveréket alaposan ellenőriznek, és részletesen meghatározzák a releváns paramétereket. A keverék számításához egy erre kifejlesztett termodinamikai szoftvercsomagot használnak.
Gázösszetételi tűrés, mérési bizonytalanság és stabilitási időtartam
A gázösszetételi tűrés a komponens tényleges koncentrációjának (tényleges, mért értékének) megengedett eltérését adja meg az előírt (specifikációs, illetve igényelt) koncentrációtól (előírt érték). Az eljárástól függően a gyártási tűrés általában 5 relatív % és 10 relatív % között van az alkotórészek koncentrációjától, fajtájától és számától, valamint a felhasználási igényektől függően.
A komponens ténylegesen mért értéke csak bizonyos fokú bizonytalansággal adható meg. A Messer a kiterjesztett bizonytalanságot mindig k=2 tényezővel szorozva tanúsítja, tehát a tényleges érték 95% valószínűséggel esik a meghatározott intervallumba. A mérőműszerek kalibrálására használt egyedi gázkeverékek esetén a gázpalack töltete gyakran több hónapra is elegendő. A stabilitási idő a gyártás időpontjától számított időtartamot adja meg, amelyre az analitikai bizonyítványban szereplő tényleges értékek garantáltan érvényesek. Ez az időtartam általában 12 hónap, de egyes gázkeverékek (Longlife opció) esetén hosszabb is lehet. A palack előkezelése itt nagy jelentőséggel bír. Stabil gázkeverékek előállítása csak a palack alapos és következetes előkezelésével, valamint többszöri öblítési és vákuumozási ciklusok elvégzése után lehetséges, magas hőmérséklet és megfelelő előkezelési körülmények mellett.