Breadcrumb

Aktuális állásajánlataink

Aktuális állásajánlatainkat itt olvashatja.

Manager Energy Procurement

Job description:

Carrying out fundamental and technical analyzes of the development of electricity prices on the most important European exchanges. Background research, monitoring of the energy policy of the European Union and exchange of information with producers and traders as well as consumers respectively consumer associations. Developing electricity purchasing recommendations for the individual subsidiaries of the Messer Group as well as supporting the operating units in purchasing electricity e.g. by organizing tenders etc. Representing the VP Sourcing and Energy Procurement for the Sourcing department in the medium term. If support from the German company is required, knowledge of the EEG, electricity tax law, energy industry law, etc. is of advantage.

Requirement:

  • degree in engineering or economics

Knowledge:

  • fluent business English
  • min. 3 years of experience in electricity trading as a consultant, trader or seller, electricity supply contract management
  • in-depth knowledge of electricity generation, electricity generation costs, knowledge of PPAs

We offer competitive income package:

Messer is the largest family-run industrial gases company in the world and employs more than 11,000 people worldwide. We are always on the lookout for new employees to continue our 120-year success story with us.

We offer interesting areas of responsibility, exciting projects and a wide range of international career opportunities, a secure working environment and the opportunity to constantly develop your knowledge and skills.

Because our employees are our most valuable asset. Their skills, commitment and satisfaction make our products and services among the best in the world.

At Messer, you’ll feel welcomed and valued. We are proud of our family oriented, entrepreneurial and agile environment. We work hard to create diverse, inclusive teams that support our business and each other.

Application:

With English and Hungarian CV to allas@messer.hu.
Job location: Budapest

On-site karbantartó műszerész - Budapest

Feladatok:

  • Messer üzemek technológiai létesítmények ismerete
  • Irányítástechnikai rendszerek terepi eszközeinek karbantartása
  • Karbantartással kapcsolatos feladatok ellátása
  • Felelősséggel tartozik a technológiai rendszerek szakszerű, biztonságos karbantartásáért, valamint az elvégzett munkákat igazoló dokumentációk vezetéséért

Elvárásaink:

  • Irányítástechnikai rendszerek, eszközök, berendezések általános ismerete
  • Személygépjármű vezetői engedély
  • Szakirányú technikusi végzettség 3 év releváns tapasztalattal vagy szakközépiskolai végzettség 3 év hasonló területen szerzett tapasztalattal
  • Önálló munkavégzés
  • Jó kommunikáció képesség

Előny:

  • Olaj- és vegyipari területen szerzett irányítástechnikai karbantartási tapasztalat
  • Tűzvédelmi szakvizsga megléte
  • Nyomástartó edény gépész végzettség

Amit kínálunk:

  • fix havi bér, plusz 1 havi bónusz
  • vállalati eredményektől függően és jellemzően további 1 havi jutalom
  • komplex magán egészségügyi szolgáltatást nyújtó Medicover biztosítás (emelt szintű járóbeteg-, kórházi- és sürgősségi ellátás)
  • hosszú távú munkalehetőség egy stabil hátterű, nagymúltú, környezettudatos cégnél
  • céges és csapatépítő rendezvények: karácsonyi parti, családi nap, piknik

Szakmai magyar nyelvű önéletrajzát az allas@messer.hu e-mail címre küldje el.
Munkavégzés helye: Budapest

Berendezéskezelő - Budapest

Feladatok:

  • automatizált távfelügyeleti termelő üzemeink technológiai irányítása és biztonságos üzemeltetése
  • az üzemviteli paraméterek ellenőrzése, dokumentálása
  • technológia gépek, berendezések működésének felügyelete
  • beavatkozás az üzemzavarok megelőzése és a hatékony működés érdekében
  • karbantartási, hibaelhárítási feladatok elvégzése

  • folyamatos munkarend vállalása (12 órás műszak, 2 munkanap- 2 pihenőnap)
  • középfokú műszaki végzettség
  • felhasználói szintű számítógépes ismeret